Suroviny
- 200-300 g mletého masa (může být míchané i jen vepřové),
- 150 g polouvařené rýže
- 1-2 stroužky česneku (lze vynechat)
- 1 malé vajíčko
- 100 g špeku
- 1 velká cibule
- pepř
- sůl
- trochu Podravky (tu lze vynechat)
- 4 až 6 listů hlávkového zelí
- 40 g sádla
- 600-700 g kysaného zelí
- 400-600 g uzeného vepřového masa
- 2 větší nebo 4 malé klobásky maďarského typu (lze vynechat)
- 250 ml smetany ke šlehání
- 1-2 lžíce mouky na zahuštění
Postup přípravy receptu
-
Na pánvi rozpustíme drobně pokrájený špek a zpěníme na něm drobně pokrájenou cibuli. Mleté maso dáme do mísy, přidáme napolo uvařenou rýži, vajíčko a polovinu špeku s cibulkou, přidáme sůl, pepř a kdo má rád, dá i trochu sypké Podravky (ochucovadlo). Promícháme. Připravíme zelné listy (snadněji se sloupnou z hlávky, když ji spaříme ve vroucí vodě), listy pak naplníme masem a zavineme.
-
Pekáček dáme na plotýnku, přidáme na něj sádlo, zbylý špek s cibulí a lžíci sladké papriky, promícháme a sundáme z plotýnky, aby se nespálila paprika. Na dno rozprostřeme polovinu kysaného zelí (je-li zelí moc kyselé, vymačkáme ho). Zavinuté zelné listy a naporcované uzené maso poklademe střídavě na zelí, přidáme i klobásky, přikryjeme zbylým kysaným zelím, podlijeme horkou vodou (ta by měla sahat jen pod povrch pokrmu). Zaklopíme pokličkou a dusíme v troubě doměkka.
-
Pak vyndáme pekáček z trouby a dovaříme na plotýnce. Vybereme zelné listy, uzené maso a klobásky a dáme stranou. Šťávu i se zelím přivedeme k varu, zalijeme smetanou s rozmíchanou moukou, omáčku tak zahustíme a ještě povaříme (nejméně 10 minut). Omáčka nemá být v žádném případě podobná segedýnu, tekutiny má být mnohem méně, zato masa a zelí více. Do omáčky vrátíme závitky, uzené maso a klobásky, prohřejeme a podáváme.
Na porci na talíř patří přiměřené množství zelí se smetanovou omáčkou, na to úhledně upravíme 1 zelný závitek, 1 porci uzeného masa a 1 klobásku. Knedlíky podáváme zvlášť na míse, aby si každý strávník nandal podle svého.
Poznámka od kuchařky
Rada pro začínající kuchařinky: Smetana se vám nesrazí, když jí malinko do vařící se omáčky přilijete (max. 1 kávovou lžičku), necháte přejít varem a pak po větších částech přiléváte ostatní smetanu. To platí jen pro sladkou smetanu, zakysané jsou nastavované všelijakými plnidly, škrobem a pod. a tam toto bohužel neplatí.
Je to taková kalorická bomba, že jsem to vždy vařila jen jednou ročně. Ale dobrota!