Zapečená tarhoňa

229
- reklama -

Suroviny

cca 300 g tarhoně (maďarská přílohová těstovina ve formě drobných kuliček)
anglická slanina
salám Gothaj
cibule
uzený sýr
slunečnicový olej
Niva
4 vejce
cca 0,5 dcl mléka
libeček
sůl
pepř čtyř barev
na přílohové saláty:
1/4 hlávkového zelí
kopr
balzamikový ocet (bílý)
mletý cukr
olivový olej
2 mrkve
1 jablko
citrónová šťáva

Postup přípravy receptu

  1. Dáme vařit tarhoňu v mírně osolené vodě. Na oleji do skolovata orestujeme najemno nakrájenou cibuli, přidáme na kostičky nakrájenou anglickou, gothajík a zarestujeme.


    Zobrazit celý recept

  2. Uvařenou tarhoňu na cedníku propláchneme studenou vodou a necháme okapat.

  3. Nivu a uzenou cihlu nakrájíme na kostičky, libeček najemno.

  4. Nyní tarhoňu opepříme, promícháme s anglickou, gothajíkem a libečkem. Přidáme Nivu s uzenou cihlou a promícháme.

  5. Touto směsí naplníme sádlem vymazanou a strouhankou vysypanou formu na biskupský chlebíček. Zalijeme rozšlehanými vejci s mlékem, směs mírně utlačíme a dáme do rozehřáté trouby zapéct asi na 3/4 hodiny. Vyklopíme z formy a naporcujeme.

  6. Zelový salát: zelí nakrouháme na kerlubovém(kedlubnovém) struhadle (použil jsem 27 let starý robot), přidáme kopr, zastřikneme olivovým olejem, balzamikovým octem a dochutíme cukrem. Mrkvový salát: mrkev nastrouháme na mrkvovém, jablko na kerlubovém, zakápneme citrónovou šťávou a promícháme.

Poznámka od kuchařky

Těstovinová rýže neboli „tarhoňa“ je speciální maďarská těstovina. Pravá tarhoňa se v Maďarsku i dodnes ještě dělá většinou po domácku a jejím domovem je segedínský kraj. Dělá se z těsta, do kterého se na 1/2 kg mouky přidávají 2 čerstvá vejce. Uhnětené těsto se protlačí velkým kovovým sítem tak, aby vznikaly drobné kuličky. Těstovina, z které si hospodyně dělají najednou větší zásobu, suší se rozestřená na slunci a pak se uchovává na vzdušném místě v sáčcích z řídké tkaniny.

Pak je zapotřebí již jen lžíce dobrého sádla, trochu sladké papriky a špetky soli, abychom tuto těstovinu pražili nejprve do zlatova, podlili vařící vodou a udusili a tak získali velmi chutný pokrm. Musíme ovšem dávat pozor, abychom nepřidali příliš mnoho vody, protože by se nám tarhoňa rozvařila na kaši. Zrníčka se musí od sebe dobře oddělovat jako u správně připravené rýže. Ani s pražením to nesmíme přehánět, protože pohled na připálenou, zčernalou nebo zhnědlou tarhoňu není pěkný. Tarhoňa musí být pěkně do zlatova načervenalá a po uvaření ji musíme ihned podávat.

Já tarhoňu používám i ke kuřecímu, slepičímu i hovězímu vývaru.