
Suroviny
- 1 býčí koule (žláza)
- 1 vejce
- hladká mouka
- strouhanka
- sůl
- pepř
- olej
Postup přípravy receptu
-
Přinesené býčí koule si pořádně opláchneme a odřízneme všechny „cancoury.“ Jí se pouze to pevné, neboli varle, jakékoliv měkké žlázičky, žilky, kusy tuku atd. jsou nepoužitelné. Varle spaříme a sloupneme z něj blánu. Spařování možná budeme muset opakovat dvakrát, protože na vrchu je jen jemná blanka, spodní je pevně přichycená a dolů ji dostaneme jen s pomocí nože – opatrně naříznout a pak stahovat pokud možno bez poškození masa. Když je koule ideálně oloupaná, měla by být narůžovělá, masová a na omak mírně drsná (viz foto z postupu, kde je plně sloupnutý plátek a vedle koule s ještě nestaženou hlavní, nejpevnější, blánou).
-
Oloupané varle nakrájíme na tenké plátky a ty pořádně opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme.
-
Do talířků si připravíme hladkou mouku, rozkvedlané vajíčko a strouhanku, na pánvi si začneme rozpalovat olej. Plátky z jedné strany jemně osolíme, z obou opepříme čerstvě nadrceným pepřem a obalíme v klasickém trojobalu, čili nejdříve mouka, pak vejce a na konec strouhanka (pokud máme rádi křupavější větší vrstvu, proces opakujeme).
-
Smažíme na hodně rozpáleném tuku z obou stran dozlatova. Podáváme s bramborem, bramborovou kaší nebo jen tak či s libovolným salátem.
Poznámka od kuchařky
Ve většině popisů najdeme info o několikahodinovém namáčení do mléka. Je to jen psychická berlička, kde se podvědomě zbavujeme nežádoucích pachů moči. Ze stejného důvodu se je například hodně potírá česnekem. Je to ale jen psychický problém, ve skutečnosti pokud je jen oloupeme a opláchneme, tak ničím nesmrdí – tato varianta je ideální pro první vyzkoušení této pochoutky, pak je již možno s pradávným afrodisiakem experimentovat podle chuti a nálady :