Suroviny
- 10 větších ředkviček ve slupce
- 5 stroužků česneku
- 1 lžička celého pepře
- 250 ml octa
- 1 l vody
- 1 lžička soli
- 2 lžíce cukru
Postup přípravy receptu
-
Přichystáme si nálev smícháním vody, octa, cukru, soli a pepře. Přivedeme k varu, necháme krátce přejít varem, odstavíme a dáme vychladit.
-
Do sklenic naskládáme dobře omyté a na půlky či čtvrtky nakrájené ředkvičky, prokládáme je česnekem nakrájeným na kolečka.
-
Zalijeme vychladlým nálevem, uzavřeme a dáme do lednice.
-
Konzumujeme po 3-30 dnech (čím déle uležené tím lepší). Stále udržujeme v chladu.
-
Kdo má rád výraznější chuť, přidá do nálevu 2 bobkové listy a špetku tymiánu.
Poznámka od kuchařky
Jsou vynikající zdravá chuťovka místo nakládaných okurek. Tím, že je nevaříme neztratí své vitamíny.
Jako každá jiná zelenina i ředkvička obsahuje mnoho cenných látek – bílkovin, lipidů, také sacharidy a pochopitelně vlákninu. Z minerálních látek je to zejména vápník, fosfor, železo, síra, draslík aj. Bohatá je také na vitamin C, kyselinu listovou a obsahuje nezanedbatelné množství vitaminu B. V těle člověka působí antibakteriálně, zároveň ničí plísně ve střevech, sliznici a žaludku, usnadňuje odkašlávání (díky obsahu hořčičných olejů). Mezi její další pozitivní účinky patří snižování cholesterolu, odstranění zácpy a plynatosti.
Kyselina listová podporuje správnou krvetvorbu a vyrovnává některé chemické procesy v mozku, čímž přispívá k udržení emoční rovnováhy. Sirné silice ulevují od infekcí trávicího traktu a pozitivně ovlivňují střevní peristaltiku. Draslík má příznivý vliv na zdraví srdečního svalu, vápník zase podporuje tvorbu kostí a chrupavek. Karoten pomáhá udržet zdravé oči a přispívá ke zdravému zbarvení kůže. Bylo dokonce vědecky prokázáno, že ředkvičky dokážou působit proti vzniku kamenů ve žlučových a močových cestách. Ředkvičky jsou také vhodné při dietách spojených s redukcí tělesné hmotnosti.