Maďarský guláš (v tlakovém hrnci)

67
- reklama -

Suroviny

1 kg hovězí kližky (odblaněné a nakrájené na kousky velikosti sousta)
2 středně velké, nahrubo nakrájené cibule
5 lžic sádla nebo slunečnicového oleje
2 lžíce kořenící směsi Maďarský guláš
1 lžíce sladké papriky
1/2 lžíce uzené papriky
2 středně velké zelené papriky
1 větší červená kapie
4 větší zralá rajčata, nadrobno nasekaná
1 lžička soli
1 lžička třtinového cukru (na dochucení – nemusí být)
worchesterská omáčka (taktéž na dochucení – nemusí být)

Postup přípravy receptu

  1. Na sádle nebo oleji necháme v širším hrnci (nejlépe s nepřilnavým povrchem) zesklovatět nahrubo nakrájenou cibuli, až lehce zezlátne.


    Zobrazit celý recept

  2. Přidáme nadrobno nasekaná rajčata a za občasného míchání dusíme, dokud se neodpaří skoro všechna tekutina, kterou rajčata pustí.

  3. Do tohoto základu následně přisypeme 2 lžíce koření Maďarský guláš, 1 lžíci sladké papriky a půl lžíce papriky uzené a za stálého míchání necháme vše chvíli rozvonět.

  4. Přidáme nakrájené hovězí maso, nadrobno nasekanou červenou kapii a za stálého míchání restujeme, dokud se maso nezatáhne a nezačne se přichytávat ke dnu hrnce.

  5. Osolíme 1 lžičkou soli, přihodíme na proužky nakrájené zelené papriky (kdo rád ostřejší, může přidat pokrájenou feferonku). Promícháme a v této fázi vše z hrnce přendáme do papiňáku (Pokud není papiňák, tak od této doby dusíme na mírném ohni cca 2 hod, průběžně mícháme a dle potřeby podléváme vodou či vývarem.).

  6. Podlijeme cca 0,7 l vody, promícháme, zaklopíme tlakovou poklicí a dusíme cca 30 min. od doby varu na mírném ohni.

  7. Po zchlazení hrnce, buď odstavením na studenou plochu, či zchlazením hrnce mokrou utěrkou, vyčkáme až spadne bezpečnostní ventil, sundáme poklici a přebytečnou vodu necháme, za stálého míchání, na prudkém ohni odpařit (zredukovat). Dle chuti dosolíme, případně dochutíme třtinovým cukrem a worcesterskou omáčkou.

Poznámka od kuchařky

Přílohou je nejlepší dobrý chléb s křupavou kůrkou. Kdo rád omáčku, může ke konci zavařit střídku chleba, aby omáčka byla hustější a podávat tak s knedlíkem, haluškami nebo těstovinami.

Vím, že je tu několik maďarských gulášů, ale tento recept je v mnohém jiný 🙂 Inspirovala jsem se na kořeni.cz 🙂