Italské těsto na pizzu 1

42
- reklama -

Suroviny

Dávka na 1 plech běžné velikosti nebo 2 kulaté:
250 g Mouka na pizzu nebo Zlatka na pečení
125 g hladké mouky (nejlépe 00)
250 g vody (raději ji zvažte, je to přesnější)
2 g droždí (ano, opravdu jen dva gramy)
1 polévková lžíce oleje
1 kávová lžička soli
Na pizzu sugo – viz poznámka, náplň dle uvážení
naše oblíbená je: prosciuto
malá rajčátka
rukola
mozzarella
Ale záleží na chuti každého

Postup přípravy receptu

  1. Droždí rozpustíme ve vodě, přidáme polovinu z odváženého množství mouky a asi 5 minut mícháme, dokud těstíčko nebude hladké bez hrudek.


    Zobrazit celý recept

  2. Pak dodáme zbytek mouky, sůl a olej a v tomto okamžiku zapojíme do práce nějakého domácího „Bivoje“ nebo elektrický robot, protože těsto se musí 15 minut v kuse míchat. Tímto postupem se uvolní lepek z mouky a těsto se stane plastickým.

  3. Pak těsto vyklopíme na pomoučený vál a lehce zpracováváme, možná budete muset trošičku mouky ještě přidat, jde o to, aby se těsto nelepilo.

  4. Pak z něj vytvoříte kouli (pokud budete dělat dvě kulaté placky, těsto rozdělte na poloviny a pracujte s každou půlkou zvlášť), dáte do přiměřeně velké uzavíratelné misky (nakyne) a vložíte do chladničky.

  5. Druhý den těsto vyndáte z chladna 4 hodiny před tím, než chcete pizzu podávat. Připravíte si sugo a náplň.

  6. Po třech hodinách by už těsto mělo mít pokojovou teplotu, takže si předehřejete troubu na 220 – 250°C, těsto natenko rozválíte (jde to opravdu snadno, těsto je jako modelína a jde rozválet velice dobře. Kdyby se přesto vracelo jako guma, počkejte 10 minut a zkuste to znovu), přeložíte na plech vyložený papírem na pečení, potřete sugem, obložíte a upečete.

  7. Pokud vlastníte pec na pizzu nebo speciální plech, bude výsledek asi o drobet lepší, ale není to nezbytně nutné, jak vidíte. I na obyčejném plechu v obyčejné elektrické troubě vznikne krásně křupavá pochoutka, která by ani pravověrného Itala neurazila.

Poznámka od kuchařky

Mouka: Nejdůležitější složka. Mouka na pizzu se v Itálii jmenuje Manitoba a obsahuje hodně glutenu, díky čemuž je těsto plastické a netrhá se. Lze ji koupit na internetu, ale je poněkud dražší. Můžete jako já zkusit mouku s názvem Pizza mouka nebo je dobrá Zlatka na pečení. I tyto mouky mají vyšší obsah lepku a obě jsem vyzkoušela. Peče se z nich parádně nejen pizza.

Droždí: Droždí se používá proti českým zvyklostem až směšně malé množství, přesto mohu potvrdit, že to funguje. Lepší je droždí čerstvé a i recept počítá s čerstvým droždím. Pizza s menším množstvím droždí je totiž lehčeji stravitelná.

Sugo: http://www.mlsoty.estranky.cz/clanky/neco-z-italie…

Děkuji za recept své kamarádce, žijící v Itálii 🙂