Suroviny
- houby
- sůl a 2-3 lžíce octa (na povaření hub)
- Nálev na 1 l vody:
- 80 g soli bez jódu
- 30 g cukru
- 1 velká lžíce acidofilního mléka nebo živého jogurtu
Postup přípravy receptu
-
Kromě tradičního sušení, sterilování a moderního mražení existuje méně známý, zato prastarý způsob konzervace hub – tzv. mléčné kvašení. Nejprve potřebujeme kameninový soudek, v jakém se nakládá zelí. Stejně dobře se hodí i jakákoli větší kameninová nádoba nebo v případě nouze také velká zavařovací sklenice. Uvedeme do varu osolenou směs vody a octa – kyselou pochutinou šetříme, přidáváme jen 2-3 lžíce. Pečlivě očištěné a oprané houby nakrájíme na větší kousky, které krátce, asi 7 minut, v roztoku povaříme. Propláchneme studenou vodou a narovnáme do připravené vymyté nádoby.
-
Nálev, jímž houby nakonec zalijeme má složení: Na 1 l vody 80 g soli bez jódu, 30 g cukru a to nejdůležitější – přidává se do něj zákvas – např. acidofilní mléko nebo živý jogurt, 1 velká lžíce. K zatížení slouží podobně jako u zelí dřevěná destička a závaží nebo omytý kámen. Houby necháme kvasit 2-3 týdny, pokud je třeba nálev dolévat, poslouží nám převařená voda. K tomuto druhu konzervace se hodí nejlépe ryzce a lišky i různé druhy holubinek. Pokud skladujeme kvašené houby v chladu, můžeme je půl roku konzumovat buďto přímo ze soudku, nebo použít do omáček.
-
.
Poznámka od kuchařky
Díky nařízení EU se u nás sůl bez jódu nesmí prodávat. Kupuji mořskou sůl a používám tam, kde se má použít sůl bez jódu.