Suroviny
4 porce
- 1/2 špičatého zelí
- 2 větší mrkve (pokud mrkev koupíme již nastrouhanou, přibližně 150 g)
- 2 lžíce kvalitní tatarské omáčky (osvědčily se Hellmann´s obyčejná nebo delikátní)
- 29 celých kuliček (přibližně) růžového pepře
Postup přípravy receptu
-
Špičaté zelí rozkrojíme podélně na dvě poloviny. Jednu polovinu necháme na příště, v lednici vydrží v mnoho dní. Druhou polovinu rozkrojíme podélně na čtvrtiny a úkosným řezem odkrojíme dužnatý konec. Nožem nakrouháme na tenké plátky a dáme do servírovací mísy.
-
Mrkev nastrouháme na tzv. nudličky julienne, v průřezu přibližně asi jako zápalky (1×1 mm). Nejjednodušší je koupit mrkev již nastrouhanou. Pokud máme celé mrkve, použijeme struhadlo na nudličky julienne – bývá součástí některých V-kráječů. V krajní nouzi lze mrkve rozpůlit a nakrájet na tenké plátky škrabkou na brambory. Mrkev vmícháme do nakrouhaného zelí.
-
Přidáme dvě lžíce tatarské omáčky a vmícháme do salátu. Dvě lžíce skutečně stačí.
-
Posypeme kuličkami růžového pepře. Ač se to na pohled nezdá, růžový pepř je měkký a křupavý a růžové kuličky dodají salátu finální šmrnc.
-
Podáváme ihned, jako přílohu ke grilovaným masům. Několikadenní skladování v lednici mu neprospívá.
Poznámka od kuchařky
Tento Coleslaw se dá beze spěchu připravit v době, kdy se rozpaluje gril.
Hlavní trik tohoto receptu je použít špičaté zelí, které je, na rozdíl od hlávkového, křehké a šťavnaté, až se divím, že už na to někdo nepřišel dřív. Dosáhneme tím 95 % chuti pravého Coleslaw, se kterým bychom se při tradičním postupu párali dva dny.
Vzhledem k omezenému množství surovin na jejich kvalitě záleží. Špičaté zelí se nedá nahradit obyčejným hlávkovým. Kvalitní tatarská omáčka se nedá nahradit diskontními napodobeninami. Růžový pepř je možné v nouzi vynechat, ale nedá se nahradit obyčejným černým, na kterém bychom si vylámali zuby.