Suroviny
- 1 hrnek čiroku
- 1 menší třešňový kompot (meruňkový, hruškový)
- 1 hrst nasekaných vlašských ořechů
- osladit dle vlastní chuti – cukr (med, agávový sirup, stevia..)
- 1/2 hrnku rostlinného mléka
- voda podle potřeby
Postup přípravy receptu
-
Čirok propláchneme a nejlépe přes noc namočíme do studené vody. Poté vodu slijeme, čirok zalijeme vodou tak, aby sahala asi 1 cm nad kuličky, a dáme vařit. Vaříme doměkka, asi 50-60 minut, podle potřeby doléváme vodu.
-
Když je čirok měkký, vmícháme na kousky nakrájené kompotované ovoce, nasekané ořechy a rostlinné mléko a společně ještě několik minut povaříme, čirok pustí škrob a vše mírně zkašovatí. Dosladíme podle chuti a můžeme podávat.
Poznámka od kuchařky
V létě je možné nahradit kompot čerstvým ovocem.
Čirok je jednou z nejstarších obilnin, pěstovali ho už staří Egypťané. V současné době se vecirok-semena-2.jpg světě řadí mezi pět nejvíce pěstovaných obilnin pro lidskou výživu, hned za pšenici, kukuřici, rýži a ječmen. Mezi všemi pěstovanými plodinami zaujímá sedmé místo ještě po sóje a bramborách. Čirok má vysoký podíl kvalitních bílkovin (srovnatelně s quinoou či amarantem), navíc obsahuje esenciální aminokyselinu lysin, která se v rostlinné říši vyskytuje poměrně vzácně a která je zásadní pro správný růst a vývin mladého organismu. Proteiny obsažené v čiroku se svým složením přibližují kvalitě živočišné bílkoviny a svou biologickou hodnotou předčí i mléko a sójové boby. Navíc nejsou tak alergenní jako např. sója. Čirok je dále bohatý na antioxidanty, vitaminy skupiny B a některé minerály (vápník, draslík, hořčík). V USA je čirok nazýván „pšenice celiaků“. Díky svému vysokému obsahu proteinů je vhodný také pro vegetariány, vegany a makrobiotiky.
U nás čirokové zrno dodává firma Adveni Medical, ke koupi je na jejich eshopu http://eshop.bezlepkova.com/zrno-seminka/cirokove-… a v pokrokových prodejnách zdravé výživy.
Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.