Bezlepkový kvásek

106
- reklama -

Suroviny

sušený kvásek Alnatura
trochu žitné mouky nebo 1-2 lžíce již aktivního kvásku (od pekaře nebo od kamaráda)
pohanková mouka nebo kukuřičná mouka

Postup přípravy receptu

  1. Pokud vycházíme ze sušeného kvásku Alnatura: lžíci sušeného kvásku a 2-3 lžíce žitné mouky smícháme s vlažnou vodou do řídkého těstíčka (asi jako na palačinky) a necháme 24h stát na teplém místě (výborně se mi osvědčila topná podložka pro teraristy http://www.zverimex-rybarske-potreby.com/topna-podlozka-premium-heatmat-7w-21-5x22cm_id-18862.html lze sehnat i cenově přijatelnější). Kvásek během této doby nabyde a objevují se v něm bublinky.


    Zobrazit celý recept

  2. Kdo dostal trochu kvásku od pekaře, začíná zde. Odebereme 1 lžíci kvásku a přidáme k němu 2-3 lžíce pohankové (nebo kukuřičné, ale mně se více osvědčila pohanková) mouky.

  3. Necháme v teple opět prokvasit, po 24 hodinách odebereme 1 lžíci, přidáme k ní opět 2-3 lžíce pohankové mouky a přiměřené množství vlažné vody a necháme prokvasit (už obvykle není potřeba kvásku přitápět). Po 2-4 opakováních by mělo být množství lepku bezpečné.

  4. Kdo nechce riskovat ani počáteční kontaminaci žitným lepkem, může zkusit pěstovat (nebo chovat??) kvásek z bezlepkových sušených kvásků, ale nemám je otestované.

  5. Kvásek jednou denně přiměřeně přikrmujeme moukou a přidáváme vodu. Narozdíl od klasického žitného kvásku se mi neosvědčilo skladovat bezlepkový kvásek v lednici, 2-3 dny zvládl v pohodě, ale po týdnu už byl hodně „líný“ a musela jsem ho složitě oživovat.

Poznámka od kuchařky

inspirace pochází odtud: http://gruntik.webnode.cz/bez-lepku/