Suroviny
- 200 g suchého strouhaného kokosu
- 1 l vody
- (Chcete-li mléko hustší nebo řidší, změňte poměr vody a kokosu.)
Postup přípravy receptu
-
Kokos nasypeme do nádoby vhodné k mixování. Počítáme s větší rezervou, kokos nasákne vodu. Vodu ohřejeme, až se začnou tvořit malé bublinky na dně hrnce. Kokos přelijeme vodou a cca 5 minut mixujeme ponorným mixérem.
-
Kokos se moc nerozmixuje, spíše se „zapracuje“/vsákne voda do kokosu. Necháme asi 2 hodiny odstát při pokojové teplotě a poté přecedíme přes pláténko/utěrku/plenu. Lépe je cedit po menším částech, lépe se kokosové mléko vyždímá. Pokud máte doma odšťavňovač, můžete místo cezení použít odšťavňovač.
-
A mléko je hotovo.
-
Chceme-li vyrobit kokosovou šlehačku, připravené mléko necháme v lednici alespoň přes noc (ideálně 24h). Na povrchu se usadí tzv. kokosová smetana a vlivem nízké teploty v lednici ztuhne.
-
Tuto tuhou smetanu vložíme do vychlazené nádoby ke šlehání a vyšleháme jako šlehačku. Chceme-li, můžeme osladit. V lednici by měla vydržet i tři dny. (Nám vydržela několik desítek vteřin, takže zatím nemám vyzkoušeno. :-))
-
Počítám, že po vyjmutí z lednice se začne pomalu opět rozpouštět, takže nebude vhodná na teplé pokrmy. Nemám ale zatím vyzkoušeno.
-
bylé „odtučněné“ mléko je výborné např. do palačinkového těsta (viz recept na palačinky bez lepku, mléka, bílku a soji), které pak chutná po kokosu. Případně je do něj možné rozmixovat ovoce a vychutnat si ovocný „koktejl“.
Poznámka od kuchařky
Další tipy
Některé recepty na webu pracují se studenou vodou. Takže je možné, že lze mléko a šlehačku vyrobit i v RAW kvalitě z odpovídajícího kokosu. Z čerstvého nastrouhaného kokosu se podobně doporučuje „vyždímat“ a „vylouhovat“ ve vodě.
Kokosovou šlehačku lze údajně vyrobit i z kupovaného kokosového mléka, které necháte opět vychladit a tuhou část poté odeberete a vyšleháte. Zkoušela jsem šlehat z mléka Alnatura, ale nedařilo se. Podobné zkušenosti s mlékem Alnatura jsem našla i na webu. S jinými mléky byli pisatelé úspěšnější.
Konstruktivní kritika v uctivém tónu a další nápady na vylepšení vítány. 🙂