Pošírovaný chřest s rýží

163
- reklama -

Suroviny

250 g bílého chřestu
250 g zeleného chřestu
500 ml zeleninového vývaru (já měla chřestový)
200 ml červeného suchého vína
125 g másla (rozpuštěného a vychladlého)
1 šalotka (nadrobno)
2 stroužky česneku (na plátky)
100 g strouhaného sýru (ideálně Parmazán, já měla Gran Moravia)
250 g rýže
sůl
pepř

Postup přípravy receptu

  1. Zdřevnatělé konce chřestu odlomíme, bílý chřest pečlivě oloupeme, zelený nemusíme, opláchneme. Smícháme a vyšleháme vývar, víno a máslo a rozdělíme na poloviny. Dáme ho krátce prudce svařit (cca 1 minuta), pak teplotu snížíme, aby se nevařil, jen perlil.

  2. Chřest nakrájíme na kolečka, vložíme do půlky směsi s vývarem a pošírujeme do změknutí (asi 20 minut, záleží i na tom, jak máme zeleninu rádi měkkou). Je důležité, aby se to nevařilo, jen velmi mírně probublávalo, chřest bude chutnější a plnější chuti.

  3. V dalším kastrolu si rozpálíme tuk, zpěníme na něm šalotku a česnek. Přidáme rýži, kterou restujeme. Zalijeme druhou polovinou směsi a vaříme téměř do měkka.

  4. Asi po 10 minutách slijeme k rýži z chřestu vývar a dovaříme cca ještě 4-5 minut. Tekutina by se měla úplně vsáknout. K rýži přidáme chřest, sýr, dochutíme a vypneme sporák. Necháme spojit chutě asi 10 minut a podáváme.

Poznámka od kuchařky

Pošírování je způsob přípravy jídel, kdy se suroviny na krátkou dobu ponechají v horké vodě popř. mléce nebo vývaru, avšak teplota tekutiny nesmí přesáhnout 95 °C, nesmí se tedy vařit.

Obvyklá teplota je do 80 °C. Tekutinu, kterou pošírujeme můžeme obohatit různými chutěmi a vůněmi. Nejčastěji se používá víno a bylinky.