Suroviny
6 porcí
- Králík
- špek na špikování
- sůl
- koření na králičí maso
- 10 lístků šalvěj čerstvá (sušená)
- zázvor 5-6 cm silnější kořen
- česnek 2 stroužky
- cibule červená 2 ks
- máslo 50 g
- bílé víno suché 2 dcl (nemusí být)
- vývar (voda) na podlití
- máslo
- hladká mouka
Postup přípravy receptu
-
Králíka rozporcujeme na 6 dílů (2x přední běhy, 2x zadní běhy, 2x hřbet). Maso lehce prošpikujeme (nemusí se), osolíme a posypeme kořenící směsí. Do pekáčku si vložíme králičí díly masem dolů, přidáme na osminky nakrájenou cibuli (červenou pro její jemnou chuť), očištěný zázvor nakrájený na tenké plátky, česnek, lístky šalvěje a máslo.
-
Pekáček nepřiklopíme a vložíme do předehřáté trouby na 200°C. Maso necháme tzv. zatáhnout na asi 15 minut a pak podlijeme teplým vývarem (vodou) přibližně do 2/3 výšky masa a vínem. Pekáček přiklopíme a vložíme zpět do trouby upravené na teplotu 180°C. Pečeme do měkka a dle potřeby mírně podléváme. Asi 10minut před koncem pečení maso obrátíme a necháme ještě chvíli přiklopené péct. Měkké maso vyjmeme na talíř a uložíme do tepla.
-
Šťávu v pekáčku zahustíme moučným máslem,případně moukou rozmíchanou ve studené vodě.-Zahušťujeme jako hustší šťávičku pakliže máme jako přílohu knedlík a nebo jen lehce, pokud je přílohou brambor, nebo rýže.
-
Šťávu necháme mírně převařit asi 15 minut (lze i v troubě), pak dle potřeby dochutíme solí a můžeme přidat kousek prolisovaného (najemno nastrouhaného) zázvoru. Pak vložíme zpět maso a už jen prohřejeme. Jako příloha se hodí knedlíky kynuté i bramborové, rýže, brambory i bramborová kaše.
Poznámka od kuchařky
Tento recept jsem si vymyslela,protože se mi nechtělo dělat klasiku cibuláče,nebo na smetaně.Králík je díky použitému koření a bylince lehký a chutný a netíží v bříšku.