Suroviny
- Těsto:
- 1000 g hladké výběrové mouky
- 3 středně velké uvařené studené brambory
- 0,45-0,50 l vlažné vody
- 4 lžičky soli (dávám rovné)
- 2-3 lžičky kmínu a 3 zrnka fenyklu
- obojí rozemleté nebo utlučené
- kvásek
- Kvásek:
- 40 g droždí
- 5 kávových lžiček vlažné vody
- 1 kávová lžička sypkého cukru
- 1 lžička hladké mouky
Postup přípravy receptu
-
Nejprve připravíme kvásek: vše dáme do mírně nahřátého porcelánového hrnečku, zamícháme a necháme 10 až 15 minut zkvasit.
-
Do mísy rozstrouháme 3 studené, oloupané vařené brambory. Potom přidáme hladkou mouku (dát jen 900 g, zbytek nechat na podsypání nebo dát celý 1 kg ale dát o malinko více vody), sůl, utlučený kmín, fenykl, přilijeme vzešlý kvásek a necelý půllitr vlažné vody. Vše spojíme a těsto na vále dobře propracujeme. Možná, že se vám bude zdát těsto příliš tuhé, ale nemějte obavy, po vykynutí je pružné.
-
Na připravený plech dáme 1,5 cm vysokou vrstvu mouky ve tvaru dvou šišek. Vypracované chlebové těsto zvlhčenou rukou ztvarujeme na dvě šišky, které položíme na silnou vrstvu mouky na plech a necháme tři čtvrtě hodiny kynout v teplé místnosti. Po vykynutí smeteme z plechu mouku mimo chléb a pomocí štětky nebo plátýnka zvlhčíme mírně osolenou vodou povrch šišek a dáme péci na 15 minut do maximálně rozpálené trouby (250 st. C) v její horní části, nikoliv spodní. Potom chléb opět potřeme osolenou vodou, zmírníme teplotu (200-220 st. C) a pečeme dalších 30 minut. Opět chléb potřeme vodou a dáme jen na 5 až 10 minut dopéci.
-
Nakonec chléb z trouby vyndáme, ještě potřeme vodou a necháme zvolna chladnout (například tak, že plech podložíme dvěma vařečkami, aby pod něj mohl proudit vzduch). Chléb pečeme celkem 45 až 50 minut. Má výbornou chuť a vydrží dlouho vláčný.
Poznámka od kuchařky
Recept je starý asi 35-40 let a je to opravdu moc dobrý bílý chlebík.
Pokud někdo bude chtít těsto na chleba udělat v domácí pekárně, tak může zkusit (z poloviční dávky, tj. z půl kila mouky – na jeden podlouhlý chlebík – veku). Chleba je určitě lépe nechat kynout na plechu a hlavně pak upéct v troubě, jinak se nedosáhne té správné chuti. Myslím, že na tom postupu při pečení dost záleží.